Akcja „Dom dla Brończyków”

Tablet i inne cenne nagrody będzie można wygrać podczas zabawy fantowej zorganizowanej pod nazwą „DOM dla Brończyków”. Akcja prowadzona będzie podczas Święta Fasoli pod patronatem Burmistrza Gminy Zakliczyn, Pana Dawida Chrobaka oraz ZCK Zakliczyn. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie BEZ BARIER.
Zbiórka publiczna prowadzona będzie pod nr 2017/269/OR. Zapraszamy w dniu 3 września podczas Święta Fasoli na charytatywny stragan „ZBIERAMY NA DOM” gdzie będzie można wesprzeć rodzinę Brończyków, która w pożarze  tego roku straciła wszystko. Rodzina zamieszkuje w Bukowcu, graniczącej z gm. Zakliczyn, gminie Korzenna. Troje dzieci z rodziny pogorzelców uczęszcza do szkoły w Paleśnicy.

Pięcioosobowa rodzina zamieszkuje tymczasowo w blaszanym kontenerze, ale jak przyznaje jest ciasno, latem zbyt gorąco, zimą natomiast rachunki za ogrzewanie sięgają nawet ponad  600 zł /m-c.

W wywiadzie przeprowadzony z rodziną w dniu 1 września br. w biurze Bez Barier wynika, że rodzina ma nie tylko problemy z powodu trudności mieszkaniowych. Kuba lat 13 – uczeń SP Paleśnica kl. VII boryka się z padaczką (bierze leki) ponadto w jego głowie pojawił się torbiel pajęczynówki móżdżku (na chwilę obecną nie groźny) posiada stopień niepełnosprawności. Dwaj pozostali synowi uczęszczają również do szkoły w Paleśnicy. Pani Ewelina Brończyk jest na rencie – choruje na schizofrenię paranoidalną i depresję dwubiegunową. Pan Mirosław ma schorzenia kręgosłupa, boryka się z rwą kulszową. Obecnie czeka na specjalistyczne konsultacje i operację kręgosłupa. Rodzina  wymagają kosztownego leczenia. Średniomiesięczny koszt zakupu leków to około 300 zł  plus prywatne wizyty lekarskie. Rodzina utrzymuje się z zasiłku okresowego GOPS tj. 300 zł , z zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego oraz 500 plus ( które przeznacza na budowę domu). Rodzinie pomaga asystent rodziny 2 x tyg.

Jako jeden z pierwszych z pomocą rodzinie przyszedł  ś.p. Sylwester Gostek, dyrektor SP w Paleśnicy. Bardzo chciał pomóc poszkodowanej rodzinie. Pamiętam, że robił wszystko, aby zapewnić im pomoc. Po pożarze zajął się organizacją zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy oraz pieniędzy na odbudowę domu. W każdej mojej rozmowie w tym czasie z p. dyrektorem Gostkiem pojawiał się temat pomocy dla pogorzelców. Bardzo to przeżywał i ciągle miał poczucie, że zrobił zbyt mało w tej sprawie. Niestety odszedł nieoczekiwanie, nagle, zbyt szybko.

Pomoc dla rodziny zadeklarowały również instytucje, firmy i osoby prywatne, między innymi:

Fundacja  z Tarnowa – pomoc w  sfinansowaniu pokrycia dachu na dom, którą pilotuje p. Anna Moj – przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie, nauczyciel SP w Paleśnicy

Firma Krak – Bud –która sprzeda z upustem drut i mat budowlane

Pan Świderski z Roztoki – sprzeda z upustem beton (gruszka)

Betoniarnia Zakliczyn (Mur Bet) – podarowała część pustaków

Państwo Piątek  – pomoże w zakupie okien oraz kupiła dla chłopców wyprawki szkolne. Rodzina zadeklarowała także częściowy zakup mebli do nowego domu

Burmistrz Zakliczyna, Pan Dawid Chrobak zadeklarował zbiórkę podczas Święta Fasoli.

Stowarzyszenie BEZ BARIER – pomoc w zakupie leków, organizację zbiórki podczas ŚWIĘTA FASOLI oraz dokumentowanie postępów w budowie domów na specjalnej stronie na Facebooku – „DOM DLA Brończyków”.

 

Państwo Brończykowie uzbierali już ponad 40 tys zł. Jednak potrzeby są dużo większe. Obecnie Brończykowie mają wszystkie pozwolenia na budowę. W lipcu 2017 wylano fundamenty pod dom na działce p. Brończyków. Dzisiaj tj. 1 września od godz. rannych przyjechała koparka, która przygotowywała podłoże pod wylewkę domu. Usługa została wykonana  bezpłatnie. Czekamy na kolejne gesty ludzi dobrej woli. Dobrzy ludzie wokół nas to najlepszy fundament!

Zapraszamy do wspierania budowy domu dla państwa Brończyków. Już w najbliższą niedzielę 3 września podczas Święta Fasoli na straganie „ ZBIERAMY NA DOM” Stowarzyszenia Bez Barier koniecznie trzeba to zrobić!

Ewa Jóźwiak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.