Nowa Placówka Wsparcia Dziennego w Gwoźdźcu

We wrześniu 2018 roku powstała nowa specjalistyczna PWD (placówka wsparcia dziennego) w Gwoźdźcu (gm. Zakliczyn), którą powołało do życia Stowarzyszenie Bez Barier. Zadaniem placówki jest wspieranie rodziny i dzieci w wychowaniu i nauce, rozwój zainteresowań, organizacja czasu wolnego, a także niwelowanie deficytów i dysfunkcji zdrowotnych. Placówka funkcjonuje w ramach uzyskanych środków unijnych na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

Do świetlicy, której lokalizacja mieści się w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Gwoźdźcu uczęszcza 15 dzieci, w tym 5 z niepełnosprawnościami. Placówka funkcjonuje za zgodą Gminy Zakliczyn, która jest partnerem projektu.

Dzięki ścisłej współpracy w miesiącach wakacyjnych w 2018 r. Gmina Zakliczyn prowadziła prace adaptacyjno- remontowe  w celu dostosowania lokalu i otoczenia do obowiązujących standardów. W ramach prac remontowych dostosowano łazienkę do potrzeb dla osób z niepełnosprawnościami, zaadaptowano pomieszczenie na gabinet dla specjalistów, odnowiono salę do zajęć codziennych poprzez malowanie i wymianę oświetlenia. Wyrównano także podjazd przed szkołą, likwidując bariery architektoniczne.  Gmina Zakliczyn wyasygnowała na ten cel przeszło 36 tys zł, które stanowią wkład własny w projekcie. Następnym etapem projektu było wyposażenie placówki w meble, sprzęty, pomoce dydaktyczne, wyposażenie kuchni, utworzenie gabinetu dla specjalistów (rehabilitant, logopeda, psycholog). Środki na cel zostały pozyskane w ramach dotacji unijnej.  Pięknie wyposażona placówka rozpoczęła funkcjonowanie we wrześniu 2018 roku.

W ramach projektu PWD w Gwoźdźcu funkcjonuje codziennie w godzinach od 13.00 – 17.00. Uczestnicy otrzymują wsparcie w odrabianiu zadań domowych, pod okiem wychowawców, specjalistyczną pomoc psychologa, logopedy, rehabilitanta. Od września 2018 odbywają warsztaty poszerzające kompetencje z języka polskiego prowadzone przez p. dyrektor Szkoły Podstawowej w Gwoźdźcu – Halinę Tobołę. Organizowane są również cykliczne spotkania grupy wsparcia dla rodziców dzieci uczęszczających do PWD w Gwoźdźcu. Grupę wsparcia prowadzi pedagog i psycholog.

Dla dziec niepełnosprawnościami przeznaczona jest rehabilitacja oraz intensywna rewalidacja poprzez hipoterapię. Hipoterapia realizowana jest  przez specjalistów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dwudniakach, a prowadzona jest w Woli Radłowskiej, w prywatnej stajni z udziałem specjalnie wyszkolonych koni do tego typu zajęć. Z uwagi na specyficzne schorzenia dzieci, zajęcia odbywają się  metodą „jeden na jeden” podczas każdorazowej sesji hipoterapii.

 

W 2019 dzieci będą uczestniczyć cyklicznie w programach wzbogacających ofertę ośrodka. Dla nich przygotowaliśmy warsztaty informatyczne, społeczno – obywatelskie. Planowane są również tygodniowe wyjazdy warsztatowe podczas ferii zimowych i wakacji.  Projekt zakłada współpracę z  PWD Filipowice, prowadzoną przez Stowarzyszenie Bez Barier. W ramach współpracy planowana jest wspólna organizacja imprez cyklicznych: integracyjnego balu mikołajkowego, plenerowych pikników integracyjnych, wspólnych wyjazdów edukacyjnych do Warszawy i Inwałdu.

 

 

 

 

 

 

 

Autorką i koordynatorem projektu jest dyr. programowy Ewa Jóźwiak  a kierownikiem placówek wsparcia p. Iwona Gurgul. Projekt w swej formule zakłada również wzbogacenie oferty edukacyjnej dla PWD w Filipowicach, gdzie w sposób ciągły prowadzone są od 2018 roku warsztaty z j. angielskiego pod kierownictwem mgr Moniki Kwiek oraz cykliczne warsztaty komputerowe pod okiem p. Dariusza Stojowskiego. Dla wzmocnienia formuły warsztatów komputerowych w 2019 i 2020 roku planowane są wyjazdy do Tarnowskiej Fabryki Przyszłości dla PWD Gwoździec i Filipowice.

Wszystkie te działania mają na celu lepsze funkcjonowanie dzieci, w tym z niepełnosprawnościami i ich rodzin w społeczeństwie, wzmocnienie oferty edukacyjnej, rozwój zainteresowań  i szeroko rozumiana integracja.

 

Placówka funkcjonuje dzięki środkom w ramach projektu nr RPMP.09.02.01-12.0362/17  realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Bez Barier” w ramach Osi Priorytetowej 9. Region Spójny Społecznie Działania 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Poddziałania 9.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w regionie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020

Wartość projektu: 1.025.943,25 zł, dofinansowano z UE: 872.051,76 zł

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.