Fasolowo – dożynkowo i pomocowo.

Podczas tegorocznego Święta Fasoli i Dożynek Województwa Małopolskiego, które odbywają się w gminie Zakliczyn, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Bez Barier” zaprasza na dwa stoiska charytatywne dedykowane swoim podopiecznym: panu Markowi Słowińskiemu i Szczepanowi Martyce. Celem naszych akcji jest zbiórka funduszy na ich leczenie i rehabilitację.  Stoiska będą funkcjonowały podczas Święta Fasoli w dniu 31 sierpnia oraz 1 września podczas Dożynek Województwa Małopolskiego. Miejsce wydarzenia zlokalizowane jest na Obiekcie Sportowo – Rekreacyjnym „Kamieniec” w Zakliczynie.  Akcję i stoiska poprowadzą rodziny oraz wolontariusze Stowarzyszenia Bez Barier, w ramach zbiórki publicznej nr 2019/921/OR.

Pierwsze stoisko charytatywne Bez Barier podczas Święta Fasoli (31 sierpnia) funkcjonować będzie od godz. 12.00 do godz. 19.00. Pod hasłem: „Pomóżmy Szczepanowi stanąć na nogi”  prowadzić będziemy zabawę fantową wspólnie z rodziną Szczepana Martyki z gm. Zakliczyn, który potrzebuje środków finansowych na bardzo długą i kosztowną rehabilitację neurologiczną.  Na stoisku każdy znajdzie coś dla siebie, będą bardzo cenne fanty dla każdego, nie zapomnieliśmy również o najmłodszych. Słodkie cegiełki w postaci małych paczuszek z ciastami i ciasteczkami to dodatkowy akcent dla miłośników słodyczy. Cegiełki charytatywne będą zróżnicowane w zależności od zawartości. Zwieńczeniem zabawy fantowej będzie losowanie spośród uczestników nagród głównych w postaci: dwóch voucherów dla dwóch osób na całodzienne wejście do strefy basenowej, strefy leczniczej i saunarium w Chochołowskich Termach. Losowanie nagrody głównej nastąpi w sobotę około godz. 20.00.

Całkowity dochód z tego charytatywnego przedsięwzięcia przeznaczony będzie na opłacenie bardzo kosztownej, bo sięgającej 19.000 zł miesięcznie rehabilitacji dla 22 – letniego Szczepana Martyki. Szczepan był zawsze uśmiechniętym, życzliwym dla wszystkich, pracowitym człowiekiem. Niesienie pomocy było jego pasją. Działał jako strażak w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej, a także w Grupie Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz. Kochał sport, dzielnie bronił bramki lokalnej drużyny. Jego całe aktywne życie i marzenia przekreśliła jedna chwila. Feralnego dnia – 9 września ubiegłego roku pękł mu w głowie tętniak, który nie dawał wcześniej żadnych objawów. Doszło do poważnego uszkodzenia całej lewej półkuli mózgu. Obecnie po półrocznej walce o życie dzielnie walczy o powrót do sprawności. Dzięki rehabilitacji, widać postępy i małe „kroki do przodu”. Szczepan codziennie walczy o siebie a my walczymy o Niego.

Drugie stoisko charytatywne Bez Barier przeznaczone będzie dla pana Marka Słowińskiego z Zakliczyna, który od ponad 4 lat choruje na stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Stragany będą  funkcjonowały w godz. 13.00 do ok. godz. 19.30 zarówno podczas Święta Fasoli (31 sierpnia) oraz Dożynek Województwa Małopolskiego (1 września). Podczas zorganizowanych konkursów oraz zabawy fantowej będzie można zdobyć niesamowite fanty, wyroby rękodzielnicze a także dzieła sztuki.

Do akcji dołączyło wiele osób prywatnych, właścicieli sklepów, różnego rodzaju firm, a także osoby ze świata kultury i sztuki. Otrzymaliśmy obrazy od rodzimych oraz polonijnych Artystów wraz z dedykacjami, przekazane docelowo dla Pana Marka (Inga Falkowska, Margaret Bolinska, Henryk Owsianko, Halina Krasowska, Joanna Młynarczyk, Andrzej Sobczyk, Agnieszka Mrozek). Również wielu Muzyków odpowiedziało pozytywnie na nasz apel, przesyłając swoje płyty z okolicznościowymi wpisami (m.in. Stare Dobre Małżeństwo, U Studni, Alskar, Tomasz Lewandowski, Krzysztof Żesławski, czy nasz rodzimy Krzagolec Gang). Dla młodzieży nie lada gratka – najnowsza płyta Margaret również z okolicznościową dedykacją. Otrzymaliśmy wiele książek, tomików poezji, bezpośrednio od Autorów wraz z dedykacjami (Mirosław Welz, Aneta Bobryk, Łukasz Nowak, Anna Tylman, Jagoda Warpechowska, Lena Starska vel Irena Ewa Idzikowska, czy pochodząca z naszej gminy Lucyna Angermann).

Wielu lokalnych Artystów wzbogaci kiermasz swoimi dziełami, m.in. Pan Stanisław Socha, znany na całym świecie rzeźbiarz, także znany i uznany fotografik Stanisław Kusiak przekazał jedno ze swoich zdjęć a Burmistrz Zakliczyna przekaże nam swój własny, osobisty fartuch, w którym będzie rozlewał zupę fasolową, częstując mieszkańców gminy oraz przybyłych gości. Główną nagrodą będzie klimatyzator do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń.

Losowanie nagrody głównej odbędzie się w niedzielę przed koncertem  wieczornym, około godz. 20.00.  Darczyńcami są Firma Viessmann oraz Firma Megres.eu. Imponująca ilość darczyńców oraz osób, które zaangażowały się w organizowanie tej akcji bardzo mile nas zaskoczyła i pokazała, że Anioły chętne do pomocy są wszędzie. Dochód zostanie w całości przekazany na leczenie i rehabilitację Marka Słowińskiego.

W imieniu rodzin Szczepana Martyki i Marka Słowińskiego, już dzisiaj z całego serca dziękujemy wszystkim za pomoc i okazane serce. Dobro wraca.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.