PROGRAMY 2013

Akademia dla Aktywnych
Od 1 lutego do 31 grudnia 2013 r.
Ideą przedsięwzięcia jest uaktywnienie mieszkańców Zakliczyna i okolic w wieku średnim i słuszniejszym poprzez prowadzenie zajęć i wykładów tematycznych w kilku ośrodkach:
Szkole we Wróblowicach – prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach  w każdy poniedziałek
Szkole w Filipowicach – prowadzi  SPON „BEZ BARIER” w każdy wtorek
Szkole w Faściszowej – prowadzi  Stowarzyszenie „Szkoła Marzeń”  w każdą środę
Zakliczyńskim Centrum Kultury – prowadzi  SPiRG „KLUCZ” w każdy czwartek
Remizie w Gwoźdźcu – prowadzi  SPiRG „KLUCZ” w każdy piątek
Wśród tematów zajęć znajdują się m.in. zajęcia z kosmetologii, kulinarne, zajęcia informatyczne, języka angielskiego, teatralne, ruchowe oraz korekcyjne. Nie brakuje również dobrej zabawy, turniejów szachowych, konkursów, wycieczek i pogadanek o zdrowiu. Akademie przeznaczone są nie tylko dla osób w wieku średnim, ale także dla młodzieży. Zachęcają do integracji międzypokoleniowej. Dzięki tym spotkaniom możliwa jest wymiana umiejętności, przykładowo ludzie starsi uczą gotować pyszne potrawy osoby młode, natomiast osoby młode pokażą ludziom starszym, jak korzystać ze skrzynki mailowej. Do naszych Akademii może przyjść każdy, by napić się kawy lub herbaty, zjeść dobry posiłek, porozmawiać na ciekawe tematy, poznać  interesujące historie z przeszłości.
Ośrodki są dotowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie oraz Gminę Zakliczyn. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Cztery stowarzyszenia realizują wspólnie jeden projekt w pięciu ośrodkach.
Projekt koordynuje SPON „BEZ BARIER”, które jest liderem projektu.

UŚMIECH DO POTĘGI SIÓDMEJ
Od 1 maja do 31 grudnia 2013r.
Jeden uśmiech dla dziecka niepełnosprawnego to bardzo wiele, wyobraźmy sobie ”Uśmiech do potęgi siódmej”! Jest to projekt, który składa się z siedmiu form aktywności mających na celu wspomóc rozwój dzieci z trzech naszych ośrodków, które funkcjonują w gminie Zakliczyn.
Uśmiech pierwszy – wyjazd wakacyjny. Miłym wspomnieniem z wakacji dla 25 dzieci jest zapewne wakacyjny wyjazd do Wysowej Zdroju. Wiele uśmiechu na twarzach dzieci było już w autobusie podczas podróży do ośrodka wypoczynkowego. Na koloni czas leciał bardzo szybko, były spacery i wycieczki po okolicy, pobyt na basenie a co drugi dzień integracyjne spotkania przy ognisku i lokalnej muzyce ludowej. Jedzenie było wyśmienite a w atmosferze unosił się słodki zapach dobrej zabawy.
Uśmiech drugi – zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego w Zakliczynie. Na zajęciach dzieci poznają jak się odstresować, jak walczyć z niepowodzeniami szkolnymi i rodzinnymi.
Uśmiech trzeci – wyjazdy do kina dla dzieci z placówek wsparcia dziennego z Zakliczyna i Filipowic oraz dla dzieci niepełnosprawnych z Ośrodka Pobytu Dziennego.
Uśmiech czwarty – hipoterapia. Dzieciaki niepełnosprawne z niecierpliwością czekają na poniedziałki, ponieważ w tym dniu organizujemy zajęcia hipoterapii w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze. Dzieci i rodziców dowozimy naszym wesołym autobusem BEZ BARIER.
Uśmiech piąty – zajęcia z arteterapii. Zajęcia organizowane są dla dzieci niepełnosprawnych w Ośrodku Pobytu Dziennego. Podczas zajęć jest wiele zabawy a uśmiech wywołują kolorowe motyle.
Uśmiech szósty – taniec. Nasze panie z ośrodków wsparcia wspólnie z seniorkami realizują warsztaty taneczne dla wychowanków. Pląsy i podskoki a w rezultacie układy taneczne pokażemy na wspólnej imprezie podczas….”uśmiechu siódmego”.
Uśmiech siódmy – międzypokoleniowa zabawa mikołajkowa. Co roku rozwijamy współpracę z sąsiadującymi organizacjami pomagającymi osobom sprawnym inaczej.
Projekt realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Programy stypendialne

Program „Dbaj o Zdrowie Bez Barier”  2012-2013

Program pomocy żywnościowej 2013

Pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych oraz wymagających dofinansowania kosztów leczenia i rehabilitacji (2013)

Udzielanie wsparcia ze środków pochodzących z odpisów „1%” (2013)

Dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych 2013

Prowadzenie Ośrodka Pobytu Dziennego we Wróblowicach (dofinansowanie z PFRON i Gminy Zakliczyn)

Prowadzenie Placówek Wsparcia Dziennego w Zakliczynie i Filipowicach (dofinansowanie Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Gmina Zakliczyn)

Integracyjny Bal Mikołajowy (współfinansowanie z PCPR w Tarnowie)

Świąteczna Paczka 2013

Promocja i rozwój wolontariatu 2013

Program Standaryzacji Placówek