2006-2007 Kolorowa Akademia 4

1 września 2006 do 30 czerwca 2007

„KOLOROWY ŚWIAT” – gra w kolory: kontynuacja projektów realizowanych od roku 2003 –  również tym razem stosując klucz czterech pór roku ale przyporządkowując im inne hasła programowe. Dlatego: jesień – to RODZINA – kolor czerwony kojarzący się z ciepłem ogniska, domowego i uczuciem ciepłej miłości w rodzinie, kolor czerwony to serce. Zima – to POLSKA – kolor biało-czerwony, jesteśmy Polakami a barwy narodowe, łącząc się z kolorem rodziny podkreślają nasz patriotyzm, przywiązanie do tradycji narodowych, obrzędów ludowych, szacunku dla starszych i dla historii. Wiosna – to EUROPA – kolor niebieski , kolor Unii Europejskiej ale też kolor, pogodnego nieba, kolor bławatków na łące, kolor zachęcający do poznawania naszych najbliższych sąsiadów i szukania kolegów na kontynencie europejskim. Lato – to ŚWIAT – olimpijskie kolory pięciu kontynentów – nie jesteśmy sami na Ziemi, poznajemy kolegów z innym kolorem skóry, inną kulturą, całość zakończona Wielką Olimpiadą niekoniecznie Sportową.

I. Jesień to Rodzina ( wrzesień, październik, listopad 2006 )

1. Piknik u Królowej Jesieni – spotkanie z rodzicami dzieci niepełnosprawnych , wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej z Zakliczyna i społecznością uczniowską Wróblowic. Odkrywanie kolorów Jesieni : plastyczne prace z wykorzystaniem darów jesieni, wspólne ognisko i pieczenie ziemniaków, zabawy z rodzicami – „jak bawiono się dawniej a jak dziś”.

2. Warsztaty plastyczne – robimy jesienny bukiet z liści oraz ozdobne kartki pocztowe , prace wystawione będą na aukcji przeprowadzonej wśród uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości na Pikniku

3. Tworzymy własną bajkę – próba napisania bajki na podstawie rysunków dzieci, zapisanie jej

4. Poznajemy historię własnej Rodziny. Tworzymy drzewa genealogiczne, spotkanie z rodzicami „Gdy rodzice byli dziećmi…”

5. Święto Sadzenia Drzewa – wspólnie ze SK LOP ze SP z Wróblowic – sadzimy Własne Drzewo Przyjaźni

6. Wyjazd do kina w Tarnowie

II. ZIMA to POLSKA ( grudzień 2006, styczeń , luty 2007)

1. Bożonarodzeniowe Jasełka – próba odtworzenia lokalnej tradycji.

2. Przygotowywanie tradycyjnych ozdób świątecznych, poznawania obrzędów ludowych, nauka kolęd i pastorałek. Czym różnią się tradycyjne polskie święta Bożego Narodzenia od świąt innych narodów. Czy możemy być dumni z naszych tradycji.

3. Warsztaty muzyczno-plastyczne p.n. „Zimowy romans ze sztuką”.

4. KULIG – w odwiedzinach na Jurasówce wyjazd na wyciąg narciarski zakończony gorącą kiełbaską z ogniska i herbatą.

5. Bal u Królowej Zimy

6. Cały okres zimowy czytanie baśni i legend polskich

7. Wyjazd do teatru w Tarnowie

III. WIOSNA to Europa ( marzec, kwiecień 2007)

1. Powitanie wiosny – topienie Marzanny, kolorowy pochód z Gaikiem. A jak wiosnę witają dzieci u naszych sąsiadów ? – w Rosji, Litwie, Białorusi, Ukrainie, Słowacji, Czechach i u Niemców (cykl spotkań w sali). Wykonanie i wysłanie do koleżanek i kolegów kartek z wiosennymi pozdrowieniami – w całym przedsięwzięciu pomocny może być Internet. Zajęcia pomyślane jako cykl kilku spotkań.

2. Konkurs rysunkowy – warsztaty „ Wiosenne kwiaty”. Wyprawa do lasu: które kwiaty zakwitają pierwsze, jak wyglądają, czy są pod ochroną prawną i dlaczego.

3. Nauka wykonywania papierowych kwiatów wiosennych z bibuły. Po zakończeniu obydwóch warsztatów plastycznych – spotkanie z rodzicami, zorganizowanie wystawy, zgaduj-zgaduli wśród rodziców o wiosennych kwiatach, aukcji prac dzieci

4. Wiosenna wyprawa – „Historia w naszym otoczeniu” zwiedzamy pałac w Janowicach

Część I – co wiemy o pałacu, jego historia, tajemnice. Spacer po pałacowym parku.

Część II – Spotkanie obecnymi właścicielami obiektu

IV. LATO to Świat ( maj, czerwiec 2007)

1. Skąd się bierze lato? – Dlaczego lato w Australii jest wtedy, kiedy u nas jest zima? – Wędrówka po modelu Ziemi – globusie , gra „Podróż dookoła świata – zabawa z przygodami dla małych i dużych dzieci „ wg odrębnego scenariusza

2. Jak Jagusia szukała kwiatu paproci – legendy i bajki o nocy świętojańskiej, wieczór baśni i legend regionalnych, spotkanie z rodzicami ( kultywowanie lokalnych tradycji regionalnych) „Wieczór czarów i magii – ognisko – puszczanie wianków na fale Dunajca – który wianek najładniejszy”

3. Wyjazd do kina w Tarnowie lub Krakowie – a może nawet połączony z udziałem w Paradzie Smoków Krakowskich .

4. Światowy (Międzynarodowy) Dzień Dziecka:

• Przypomnienie dzieciom i idei Międzynarodowego Dnia Dziecka

• Pomoc Fundacji Stefana Batorego dla dzieci

• Prawa dziecka w Polsce i ich przestrzeganie – informacja dla rodziców -spotkanie z Panem Jerzym Śliwą z Krakowa v-ce przewodniczącym Związku Mediatorów Dziecięcych

• Wielka Kolorowa Olimpiada Sprawności i Wiedzy – Festyn dzieci, rodziców, wychowawców i wolontariuszy ( impreza zorganizowana przy pomocy lokalnych sojuszników : OSP, GOPS, SP itp.)

Projekt wspierany przez Fundację Batorego (dotacja sfinansowana ze środków Commercial Union i Fundacji Agory)