Wycieczka do Warszawy

Wakacje w tym roku obfitują w szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży z gminy Zakliczyn, uczęszczających do placówek wsparcia dziennego. Po raz kolejny Stowarzyszenie Bez Barier zorganizowało wyjazd wakacyjny. W dniach od 20 do 23 sierpnia byliśmy na trzy dniowej wycieczce w Warszawie.  W ramach projektu unijnego 57 osób, w tym dzieci i rodzice z grupy wsparcia z Gwoźdźca mieli okazję zwiedzać urokliwe zakątki stolicy.

Pierwszego dnia wycieczki w ramach programu, zwiedzaliśmy między innymi Stare Miasto, mury Barbakanu, zatrzymaliśmy się nad pomnikiem Małego Powstańca, byliśmy na najkrótszej ulicy w Warszawie. W tym dniu, po Warszawie oprowadzał nas przewodnik i pod jego pieczą zwiedziliśmy i usłyszeliśmy szereg nieznanych historii związanych z Warszawą. Oprócz pieszych wędrówek zwiedzaliśmy również w sposób objazdowy np. Trakt Królewski, ambasady i ministerstwa.  Po południu, udaliśmy się do Łazienek Warszawskich , aby odpocząć przy pomniku Chopina i zatrzymać na chwilę nutkę nostalgii  muzycznej poezji. Nocleg i wyżywienie zagwarantowane było w podwarszawskim hotelu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugi dzień, a dokładniej jego pierwsza połowa, obfitowała w szereg wrażeń wagi państwowej. A wiec już  o godzinie 10.00,  w większość z nas w galowych strojach, gościliśmy w Sejmie RP. Po spełnieniu wszystkich procedur bezpieczeństwa, znaleźliśmy się w gmachu. Pani przewodnik w bardzo przystępny sposób omówiła nam najważniejsze zagadnienia związane z obecną pracą sejmu oraz z bogatą jego historią. Większość czasu spędziliśmy na sali obrad, która była pusta z powodu okresu urlopowego. Dzięki uprzejmości pana posła, którego przypadkiem spotkaliśmy, mogliśmy wejść również do Sali Kolumnowej i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne godziny drugiego dnia spędziliśmy zwiedzając okolice Centrum Nauki Kopernik, w tym pomysłowy Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej  mieszczący się na dachu budynku, który który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.  Centrum Nauki Kopernik dało nam mnóstwo wrażeń  i inspiracji. W CNK każdy może poczuć się jak prawdziwy naukowiec, pochylony nad szkłem i probówkami, w otoczeniu stanowisk i laboratoriów pozwalających na samodzielne eksperymentowanie. Niektórzy brali udział w warsztatach w różnych pracowniach, a są tam: fizyczna, chemiczna, biologiczna i robotyczna. Czas spędzony w Centrum Kopernika minął nad wyraz szybko, a pobyt tam spowodował mnóstwo efektów „wow” i sprawił, że  byliśmy bardzo zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatniego, trzeciego dnia udaliśmy się pod Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury, jechaliśmy metrem, widzieliśmy Belweder. Jednak największą atrakcją dla młodzieży był pobyt w parku rozrywki i stymulacji elektronicznej DICOVR. Tam znawcy tematu doświadczyli niesamowitych przeżyć podczas gier wirtualnych, konsolowych i symulatorach. Wspólna pizza była ukoronowaniem tego pobytu. W godzinach popołudniowych wyjechaliśmy w Warszawy , by bez przeszkód przybyć na godzinę 21 – szą do Zakliczyna. Autobus rozwoził wszystkich uczestników do punktów docelowych: Filipowic i Gwoźdźca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy panu Januszowi Flakowiczowi, pilotowi wycieczki, pani Ewie Jóźwiak za zorganizowanie wycieczki i opiekę nad rodzicami, w tym z dziećmi z niepełnosprawnościami. Podziękowanie kierujemy dla  pani Iwony Gurgul i kadry wychowawców za pieczę nad grupą ponad 40 dzieci.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu nr RPMP.09.02.01-12.0362/17  realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Bez Barier” w ramach Osi Priorytetowej 9. Region Spójny Społecznie Działania 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Poddziałania 9.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w regionie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.