„SENIORIADA” 2022 W FILIPOWICACH

W sobotę 9 lipca 2022r., w remizie OSP Filipowice odbyła się impreza integracyjna „Senioriada” organizowana w ramach projektu pn. „Akademia Dla Aktywnych Seniorów – Kluby Samopomocy” w ramach zadania publicznego Województwa Małopolskiego w obszarze: Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym pn. „Aktywny Senior” współfinansowanego przez Województwo Małopolskie.

Zaproszeni goście już przed wejściem na główną salę mogli zapoznać się z dorobkiem poszczególnych Akademii dla Aktywnych Seniorów. Na stolikach podziwiać można było kolorowe stroiki, kwiaty z bibuły, poduszki wyszywane w wymyślne wzory, bogato zdobione drewniane skrzyneczki na drobiazgi… słowem: piękne i różnorodne prace wykonane własnoręcznie przez uzdolnionych Seniorów.

Imprezę uroczyście otwarła i poprowadziła Kierownik Akademii dla Aktywnych Seniorów Pani Urszula Mroz. Powitała zaproszonych gości: Burmistrza Zakliczyna Pana Dawida Chrobaka, Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach Panią Irenę Kusion, Prezesa Stowarzyszenie Bez Barier Pana Bogdana Litwę oraz przedstawicieli Zarządu i Komisji rewizyjnej SPON Bez Barier, Opiekuna świetlicy prowadzonej przez Zakliczyńskie Centrum Kultury – Panią Małgorzata Soska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach Panią Wiolettę Osiecką, Sołtysa Filipowic Pana Zygmunta Olchawę, Prezesa OSP w Filipowicach Pana Józefa Wojtasa oraz wszystkich przybyłych Seniorów.

Na wstępie zaprezentowane zostało krótkie kalendarium działalności Akademii dla Aktywnych Seniorów oraz „Senioriady”: od skromnych początków przed dekadą, aż po rok 2022, w którym gościliśmy 9 Akademii oraz ponad 100 uczestników!

Następnie nadszedł czas na prezentacje poszczególnych Akademii dla Aktywnych Seniorów. Wiersze, proza, tańce i śpiewy urozmaicone były zabawnymi „przerwami na reklamę” w wykonaniu Pani Janiny Bolechała z Akademii w Zakliczynie.

Po prezentacjach, Prezes Stowarzyszenia Bez Barier Bogdan Litwa wraz z Burmistrzem Dawidem Chrobakiem wręczyli Opiekunom poszczególnych Akademii dla Aktywnych Seniorów dyplomy z podziękowaniem za poświęcony czas i pracę na rzecz Seniorów wraz z drobnymi upominkami:

 • Pani Anna Kuzera-Majewska – Opiekun ADA w Słonej
 • Pani Anna Moj – Opiekun ADA w Paleśnicy
 • Pani Maria Chruściel – Opiekun ADA w Zakliczynie
 • Pani Paulina Siemińska – Opiekun ADA w Woli Stróskiej
 • Pani Teresa Świerczek – Opiekun ADA w Chrzewicach
 • Pani Marta Łośko – Opiekun ADA w Gwoźdźcu
 • Pani Ewa Krakowska – Opiekun ADA w Stróżach
 • Pani Ewelina Baca – Opiekun ADA we Wróblowicach

Prezes i Burmistrz szczególne słowa uznania i podziękowania skierowali pod adresem Pani Urszuli Mróz – Kierownika Akademii i Opiekuna ADA w Filipowicach.

Kolejnym – tradycyjnym i wyczekiwanym przez uczestników – punktem programu „Senioriady” był konkurs kulinarny. Komisja w składzie: przewodnicząca: Pani Dyrektor Irenę Kusion oraz członkowie: Pan Bogdan Litwa i Pan Mieczysław Wypasek – przedstawiciele Stowarzyszenie Bez Barier oraz Pan Tomasz Damian – Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zakliczynie – kosztowała dań konkursowych z kaszą i z kaszy przygotowanych przez poszczególne Akademie, by wybrać te najsmaczniejsze.

Poziom przygotowanych dań był bardzo wysoki, stąd też zadanie nie należało do łatwych. Werdykt komisji był następujący:

 • III miejsce ex aequo otrzymały Akademie dla Aktywnych Seniorów z Wróblowic, Zakliczyna i Stróż,
 • II miejsce ex aequo otrzymały Akademie dla Aktywnych Seniorów z Paleśnicy, Słonej i Woli Stróskiej,
 • I miejsce ex aequo otrzymały Akademie dla Aktywnych Seniorów z Charzewic, Gwoźdźca i Filipowic.

Po emocjach konkursowych przyszedł czas na gorące danie, a po nim – biesiadę przy muzyce z Panem Tadeuszem Malikiem. Wspólnym śpiewom, śmiechom i rozmowom nie było końca. Seniorzy czekają już na kolejną edycję „Senioriady”.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akademia dla Aktywnych. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.