Projekt TRZY STOPNIE…


—————————————————————————————————————————

PROJEKT

„TRZY STOPNIE OBYWATELSKIEGO PRZYSPOSOBIENIA”

—————————————————————————————————————————

——————————————————————————————————————–

 

——————————————————————————————————————–

We wtorek, 19 lipca 2022, odbyły się kolejne wyjazdowe warsztaty społeczno-obywatelskie dla dzieci w ramach projektu „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Tym razem odwiedziliśmy Fundację Wygrajmy Razem w Dąbrowie Górniczej. Jest to organizacja społeczna działająca na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. Skupia ludzi o wielu talentach, z których na pierwszy plan wysuwają się uzdolnienia muzyczno-wokalne. O tym jednak później.

Spotkanie z przedstawicielami fundacji: Prezesem – Łukaszem Baruchem, Wiceprezeską – Karoliną Żelichowską oraz Panią Ewą Pieczykolan i Panem Grzegorzem Dowgiałło odbyło się w Centrum Aktywności Obywatelskiej. Jest to interesujące miejsce na mapie Dąbrowy Górniczej, w którym swoje siedziby mają dąbrowskie organizacje społeczne. Znajduje się tam również ogród pielęgnowany m.in. przez podopiecznych Fundacji Wygrajmy Razem. To właśnie od wizyty w ogrodzie rozpoczęło się nasze spotkanie.

Następnie przyszedł czas na rozmowę i interaktywne warsztaty „Miej Obraz Osoby Niewidomej” (MOON). W ich trakcie dzieci poznały codzienne problemy i zmagania osób niewidomych i niedowidzących. Dowiedziały się, jak prawidłowo prowadzić osobę niewidomą, by – zarówno jej jak i sobie – nie zrobić krzywdy. Mogły też przemierzyć klika kroków z zasłoniętymi oczami i białą laską, skorzystać z czujnika poziomu cieczy nalewając wodę do szklanki, przetestować czujnik kolorów czy nauczyć się podstaw alfabetu Braille’a. Po warsztatach przyszedł czas na część artystyczną – mini koncert w wykonaniu trio: Łukasz Baruch, Karolina Żelichowska i Grzegorz Dwogiałło, który szybko przerodził się we wspólne śpiewanie :-)

Po spotkaniu w fundacji udaliśmy się do Ogrodzieńca, gdzie najpierw zjedliśmy pyszny obiad w restauracji Stodoła, a następnie zwiedziliśmy ruiny zamku. Był też oczywiście czas wolny na lody i zakup pamiątek. Z Ogrodzieńca pojechaliśmy jeszcze zobaczyć Pustynię Błędowską. Wieczorem, pełni wrażeń, wróciliśmy do domu.

——————————————————————————————————————–

Na warsztatach dla Grupy Samopomocy dowiedzieliśmy się, czym jest budżet obywatelski i w jakim celu się go tworzy.

Sprawdziliśmy, na których szczeblach samorządu funkcjonuje budżet obywatelski, kto może składać projekty oraz – kto ma prawo ich wyboru.

Zapoznaliśmy się z założeniami BO Miasta Tarnowa oraz BO Województwa Małopolskiego. Dyskutowaliśmy także, czy budżet obywatelski spełnia swoją funkcję.

Na koniec zastanawialiśmy się, czy i my moglibyśmy napisać i złożyć projekt do BO Województwa Małopolskiego. O szczegółach będziemy rozmawiać na kolejnym spotkaniu.

 ——————————————————————————————————————–

W poniedziałek, 27.06.2022, w ramach projektu pn. „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia” realizowanego z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, odbyły się w Krakowie wyjazdowe warsztaty społeczno-obywatelskie, w których uczestniczyły dzieci z Placówek Wsparcia Dziennego prowadzonych przez Stowarzyszenie „Bez Barier”.

W gościnnych progach Muzeum Podgórza / Muzeum Krakowa spotkaliśmy się z przedstawicielami Fundacja Ambasada Pomocy Dzieciom. Prezes Fundacji, Pani Irena Rączkowska, w interesującej prezentacji przedstawiła najpierw zakres działania Fundacji, a potem zaangażowała naszych podopiecznych w interesującą dyskusję na temat marzeń, potrzeb i możliwości pomocy dzieciom na całym świecie. Trzeba tu podkreślić, że projekty realizowane przez Fundację bez wątpienia mogą służyć jako przykłady dobrych praktyk społecznych.

Po zakończeniu części warsztatowej, udaliśmy się wraz z przewodniczką na spacer edukacyjny ścieżkami Podgórza, który – mimo upalnej pogody – spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Odwiedziliśmy Wzgórze Lasoty, a następnie przeszliśmy malowniczymi uliczkami aż do Rynku Podgórskiego. Zwiedziliśmy Kościół Św. Józefa, skąd udaliśmy się na kolorowe schody, a stamtąd – na Plac Bohaterów Getta. Słuchaliśmy opowieści i anegdot z czasów, kiedy Podgórze było jeszcze niewielką wioską pod Krakowem oraz tych współczesnych – często trudnych i wywołujących głęboką refleksję, jak np. historia krakowskiego getta. Była to dla nas prawdziwa lekcja obywatelska.

Z Podgórza przejechaliśmy w okolice Rynku Głównego i – nieco już głodni – udaliśmy się na smaczny domowy obiad do Restauracja „Kuchnia u Babci Maliny”. Po obiedzie mieliśmy chwilę czasu wolnego na spacer po Rynku i zakup pamiątek.

Następnie, spacerem przeszliśmy na przystań pod Wawelem, skąd popłynęliśmy w godzinny rejs po Wiśle statkiem spacerowym. Ależ to była atrakcja! Kraków z tej perspektywy wygląda zupełnie inaczej! Polecamy

Po powrocie na suchy ląd, zmęczeni ale szczęśliwi, wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Fotorelacja z naszej wycieczki znajduje się poniżej – zapraszamy do obejrzenia A kolejny wyjazd już 19 lipca!

 ——————————————————————————————————————–

Na zajęcia dla Grupy Samopomocy udało nam się wypożyczyć tablety. Wykorzystaliśmy ich potencjał zarówno w części dotyczącej form uczestnictwa w życiu społecznym (poszukiwanie i przeglądanie stron internetowych samorządu lokalnego oraz organizacji trzeciego sektora), jak i przy projektowaniu kolejnego numeru Czasopisma Bez Barier (uczyliśmy się robić dobre zdjęcia i dodawać do nich proste efekty graficzne).

Zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem, więc tablety na pewno jeszcze w przyszłości wykorzystamy. I kto powiedział, że Seniorzy nie posiadają kompetencji cyfrowych?! :-)

——————————————————————————————————————–

W trakcie warsztatów edukacyjnych kontynuowaliśmy wątek przeprowadzania zmian w naszych miejscowościach. Zastanawialiśmy się, kto może nam pomóc w realizacji naszych pomysłów oraz – jak do tych osób dotrzeć i z nimi rozmawiać.

Wykorzystując wiedzę i kompetencje nabyte podczas zajęć w ramach pierwszego stopnia obywatelskiego przysposobienia (skuteczna komunikacja) oraz dostępne gry i inne pomoce (świetnie sprawdziły się tu choćby Kalambury), odgrywaliśmy scenki.

Jak to bywa w takich sytuacjach, mieliśmy sporo śmiechu i dobrej zabawy, ale też wiele się nauczyliśmy. Na przykład tego, że ludzie nie zawsze mają dla nas czas, dlatego warto umawiać się z nimi wcześniej na ważną rozmowę. Albo też tego, że nie zawsze zostaniemy właściwie zrozumiani i tylko od nas zależy, jak daną sprawę przedstawimy. Proste ćwiczenie, a dało nam świetny feedback!

  

——————————————————————————————————————–

Koło Wolontariatu z PWD Gwoździec zostało z kolei zaproszone do miejscowego przedszkola. Uczniowie czytali przedszkolakom bajki Doroty Gelner w ramach akcji „Starsi czytają młodszym”.

Przedszkolaki słuchały z uwagą, a uczniowie – oprócz dobrej zabawy i tęsknoty za latami przedszkolnymi – mieli okazję poćwiczyć czytanie z dykcją :-)

——————————————————————————————————————–

Uczniowie z Koła Wolontariatu w PWD Filipowice zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki. Pomagali w naprawie książek. 

——————————————————————————————————————–

Na warsztatach edukacyjnych dla dzieci w ramach drugiego stopnia obywatelskiego przysposobienia (edukacja obywatelska – formy uczestnictwa w życiu społecznym) zastanawiamy się, co i jak możemy zrobić dla dobra wspólnego.

Odpowiedź na te pytania ułatwiły nam prace złożone w konkursie plastycznym pt. „Co chciał(a)bym zmienić w swojej miejscowości?” Pomysłów było wiele: park rozrywki, restauracja fast-food, pomnik, siłownia na świeżym powietrzu…

Najpierw wypisaliśmy je wszystkie, a następnie zastanowiliśmy się, czy możliwa jest ich realizacja, kto może nam w tym pomóc i jakie kroki powinniśmy podjąć w następnej kolejności. Okazało się, że niektóre zgłoszone pomysły są całkiem interesujące. Będziemy się im na warsztatach bliżej przyglądać. Rosną nam Mali Społecznicy.

——————————————————————————————————————–

Przeprowadzenie ciekawego wywiadu to trudna sztuka. Uczyliśmy się jej wraz z Grupą Samopomocy na warsztatach tworzenia Czasopisma Bez Barier. Na kolejnym spotkaniu zdobytą wiedzę będziemy testować w praktyce.

——————————————————————————————————————–

W ramach spotkania Koła Wolontariatu w PWD Gwoździec uczestnicy przygotowywali część artystyczną oraz upominki z okazji Dnia Matki.

——————————————————————————————————————–

Na kolejnych warsztatach w ramach drugiego stopnia obywatelskiego przysposobienia próbowaliśmy znaleźć przykłady zaangażowania w życie społeczne. Posłużyły nam do tego nie tylko wzorce z najbliższego otoczenia. Szukaliśmy również nieco dalej. Posłużył nam do tego m.in. film edukacyjny.

Znaleźliśmy przykłady ludzi, którzy z pasją i wytrwałością – często pomimo niepełnosprawności – realizują swoje pomysły na życie, angażując się przy tym w bezinteresowne działania na rzecz otoczenia. Niektórzy są wolontariuszami, inni instruktorami sportowymi albo strażakami-ochotnikami. Jeszcze inni – po prostu są. W swoim lokalnym środowisku zarażają innych pomysłami i działaniem.    

 ——————————————————————————————————————–

Na warsztatach edukacyjnych dla dzieci zastanawialiśmy się, jak każdy z nas – niezależnie od wieku – może angażować się w życie społeczne. Pomysłów było tak wiele, że zamiast je spisywać, postanowiliśmy wspólnie namalować duże rysunki. Skorzystaliśmy także z pomocy ilustrowanych kart pracy, by się odrobinę zainspirować. Jak nam wyszło? Oceńcie sami! 

——————————————————————————————————————–

Warsztaty dla Grupy Samopomocy w ramach drugiego stopnia obywatelskiego przysposobienia koncentrują się na tematyce edukacji obywatelskiej i form uczestnictwa w życiu społecznym.

Na zajęciach dyskutowaliśmy o wadze kompetencji kluczowych w dzisiejszym świecie. Doszliśmy do wniosku, że tzw. kompetencje twarde, związane z przyswajaniem konkretnych praktycznych umiejętności, nie mogą dziś sprawnie funkcjonować bez  kompetencji miękkich, a szczególnie – kompetencji społeczno-obywatelskich. Warto zatem je trenować, gdyż – jak powszechnie wiadomo – trening czyni mistrza!

——————————————————————————————————————–

Kolejne warsztaty dla Grupy Samopomocy z tworzenia Czasopisma Bez Barier rozpoczęliśmy od wnikliwej lektury pierwszego numeru i gry pt. „Kto pierwszy znajdzie w tekście literówkę?” ;-) Nie znaleźliśmy :-)

Jesteśmy bardzo dumni z tego wydania! Większość z nas nigdy wcześniej nie napisała żadnego tekstu dziennikarskiego, a w ramach projektu udało nam się stworzyć tak ciekawą i ładną gazetę :-) Wierzymy, że następne numery będą jeszcze lepsze!

Jak widać na poniższych zdjęciach, Czasopismo Bez Barier cieszy się zainteresowaniem także i wśród młodszych czytelników :-) Może i oni kiedyś będą redagować własną gazetę? 

——————————————————————————————————————–

Warsztaty edukacyjne dla dzieci z Placówek Wsparcia
Dziennego w Gwoźdźcu i Filipowicach w ramach drugiego stopnia obywatelskiego przysposobienia obejmują tematykę edukacji obywatelskiej, a ściślej rzecz ujmując – form uczestnictwa w życiu społecznym.

Na kwietniowych warsztatach sporo się działo: odgrywaliśmy scenki, podczas których wcielaliśmy się w rozmaite postaci, pracowaliśmy z kartami, wzmacniając nasze kompetencje społeczne, odkrywaliśmy swoje mocne i słabe strony w kontekście pomocy lokalnej społeczności, malowaliśmy, graliśmy w gry zespołowe, a także… łamaliśmy sobie języki recytując zabawne wierszyki :-) Zobaczcie sami!    

——————————————————————————————————————–

Prosto z drukarni, do Biura Projektu „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia” dotarło 300 egzemplarzy pierwszego numeru Czasopisma „Bez Barier”

Autorami tekstów do gazety są Seniorki, Seniorzy i osoby niepełnosprawne z Grupy Wsparcia utworzonej w ramach projektu „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Czasopismo „Bez Barier” można odebrać bezpłatnie w naszym biurze w Zakliczynie, ul. Spokojna 1. Jest także dostępne w lokalnym środowisku, m.in. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakliczynie, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w szkołach podstawowych na terenie Gminy Zakliczyn.

Życzymy miłej lektury!

——————————————————————————————————————–

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Z tej okazji dzieci ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Filipowicach własnoręcznie wykonały i ozdobiły kartki świąteczne. Kartki zostaną wysłane do Sympatyków PWD w Filipowicach.

——————————————————————————————————————–

Ostatnie szlify pierwszego numeru Czasopisma „Bez Barier” – przeglądamy układ stron i nanosimy ostatnie poprawki w tekstach. Monitorujemy też stronę internetową projektu „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia”. A na koniec – przeglądamy czasopisma o tematyce senioralnej. Szukamy ważnych dla siebie informacji i jednocześnie zwracamy uwagę na to, jak pisane są teksty. Pod okiem naszego trenera uczymy się od lepszych od siebie łącząc przyjemne z pożytecznym.  

——————————————————————————————————————–

Podczas ostatniego marcowego spotkania Grupy Samopomocy nadszedł czas na podsumowanie trzech minionych miesięcy wspólnej pracy. Warsztaty w ramach „pierwszego stopnia obywatelskiego przysposobienia” obejmowały  trening umiejętności interpersonalnych. 

 

——————————————————————————————————————–

Idzie wiosna, a z nią – wiosenne porządki. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu w Filipowicach zorganizowali więc akcję sprzątania otoczenia swojej szkoły.  

——————————————————————————————————————–

Czy lubię siebie? I za co? Jakim typem osobowości jestem? I co z tego wynika dla mnie i dla mojego otoczenia? W trakcie warsztatów edukacyjnych dla dzieci staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na te i inne trudne pytania.

——————————————————————————————————————–

Wolontariat ma różne oblicza. Dzieci ze Szkolnego Koła Wolontariatu w PWD Gwoździec  zaangażowały się w akcję reperowania szkolnych map. Świetny pomysł! A po skończonej pracy pamiętały jeszcze o dokarmieniu ptaków przylatujących do szkolnego karmnika :-) 

———————————————————————————————————————

Tematem kolejnego spotkania w ramach Grupy Wsparcia dla Seniorów był czas. Uczestnicy próbowali m.in. znaleźć odpowiedź na pytanie, czy można nim zarządzać.

———————————————————————————————————————

Jak rozmawiać z Dzieciakami o komunikacji, (czasami trudnych) emocjach, wzajemnym szacunku i współpracy? Na przykład tak! 

  ———————————————————————————————————————

Ostatnie spotkanie Grupy Samopomocy było poświęcone metodom rozwiązywania konfliktów interpersonalnych.

Trener warsztatów, dr Grzegorz Panek, jest także mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Wyjaśnił, na czym polega mediacja, kto i na jakich warunkach może z niej skorzystać, a przede wszystkim – jakie korzyści niesie ona dla zwaśnionych stron w porównaniu do innych metod rozwiązywania sporów.

Grupa słuchała z uwagą. Po prezentacji nadszedł czas na zadawanie pytań i ożywioną dyskusję.

—————————————————————————————————————————-

Tymczasem na warsztatach edukacyjnych w Filipowicach i Gwoźdźcu…


—————————————————————————————————————————-

Szkolne Koło Wolontariatu utworzone w ramach projektu „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia” działa również w Filipowicach.

Na zdjęciach – spotkanie informacyjno-organizacyjne. 

—————————————————————————————————————————-

Uczestnicy warsztatów Szkolnego Koła Wolontariatu PWD w Gwoźdźcu włączyli się w akcję promocji czytelnictwa w szkole.

Dzieci wykonały zakładki do książek oraz plakaty zachęcające do spędzania czasu z książką. 

 —————————————————————————————————————————-

W ramach projektu „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia” trwają warsztaty społeczno-obywatelskie dla Seniorów i osób z niepełnosprawnościami tworzących Grupę Wsparcia.

Uczestnicy warsztatów będą wydawać własne czasopismo Bez Barier. W gazetce znajdą się m.in. artykuły i zdjęcia obejmujące tematykę warsztatów, a także informacje istotne dla Seniorów i ich otoczenia dotyczące aktywnego trybu życia, zdrowego odżywiania, możliwości skorzystania z rehabilitacji, a także hobby i sposobów spędzania spędzania wolnego czasu. Gazetka zawierać będzie także informacje o postępach w realizacji projektu „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia” oraz opis bieżącej działalności SPON Bez Barier.

Zaplanowano wydanie trzech numerów o nakładzie 300 egz. każdy. Gazetka będzie dostępna bezpłatnie m.in. w biurze SPON Bez Barier, Bibliotece Publicznej w Zakliczynie, w szkołach podstawowych na terenie Gminy Zakliczyn oraz w zakliczyńskim GOPS.

Na zdjęciach – zespół redakcyjny czasopisma Bez Barier uczy się konstruować informację prasową i podpatruje, jak to robią dziennikarze w gazetach lokalnych.

 —————————————————————————————————————————-

W Placówkach Wsparcia Dziennego w Gwoźdźcu i Filipowicach trwają warsztaty edukacyjne dla dzieci w ramach projektu „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia”.

Oj, dzieje się! Dla przykładu: czy wiedzieliście, że budując wieżę z makaronu spaghetti można nauczyć się skutecznej komunikacji, współpracy i wzajemnego szacunku (a także odrobiny fizyki?) ;-) ? Dzieci już to wiedzą :-) A kiedy zmęczą się budowaniem, grają w gry edukacyjne.

 

—————————————————————————————————————————-

 
 
—————————————————————————————————————————-
 
Stowarzyszenie Bez Barier pozyskało grant z programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszu EOG.
 
Projekt pn. „Trzy stopnie obywatelskiego przysposobienia” odpowiada na brak działań edukacyjnych, integracyjnych, aktywizujących skierowanych do dzieci, młodzieży, osób starszych i z niepełnosprawnościami w Gminie Zakliczyn.
 
W ramach projektu przeprowadzimy cykle warsztatów społeczno-obywatelskich dla dzieci z placówek wsparcia dziennego oraz dla seniorów/ek i osób niepełnosprawnych (trening umiejętności interpersonalnych, formy uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim). Seniorzy/ki opracują 3 numery czasopisma Bez Barier (tematyka zaczerpnięta z warsztatów oraz informacje o możliwościach uzyskania wsparcia dla osób niepełnosprawnych i seniorów/ek w lokalnych i ponadlokalnych instytucjach).
 
Dla dzieci zorganizujemy półkolonie obywatelskie skupione na rozwijaniu tożsamości lokalnej, a także zainicjujemy działalność Szkolnych Kół Wolontariatu (comiesięczne warsztaty). Przewidujemy też wizyty studyjne seniorów w Tarnowie (spotkanie z Radą Seniorów i Młodzieżową Radą Miejską), a dzieci w organizacjach pozarządowych w Dąbrowie Górniczej i Krakowie, a także w Sejmie, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie.
 
W projekcie uczestniczyć będzie 36 dzieci (6 – 14 lat) z 2 placówek wsparcia dziennego oraz 15 seniorów/ek i osób z niepełnosprawnością z gminy Zakliczyn.
 
Efektem działań projektowych będzie wzrost poczucia sprawczości i świadomości możliwych działań w sferze społecznej i publicznej wśród uczestników/czek projektu.
 
Termin realizacji: od 01-11-2021 do 31-12-2022