BAZA WSPARCIA

—————————————————————————————————————————-

PROJEKT „TRZY STOPNIE OBYWATELSKIEGO PRZYSPOSOBIENIA”

BAZA FORM WSPARCIA DLA SENIORÓW I OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

—————————————————————————————————————————-

—–

Informujemy, że DOZ Fundacja dbam o zdrowie od października 2022r. realizuje projekt pn. Telefon Wsparcia dla Seniora „Słuchamy-Wspieramy”.

Po drugiej stronie słuchawki czekają Seniorzy-Wolontariusze, który chętnie porozmawiają, wysłuchają i pomogą, a także zaangażowani specjaliści z różnych dziedzin świadczący bezpłatne porady.

Od 1 lipca 2023r. infolinia będzie czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 16:00-20:00.

Dodatkowo, w każdy wtorek na Infolinii dyżur pełnić będzie mgr dietetyki, zaś w każdą środę – mgr farmacji.

Więcej szczegółów o infolinii znajdą Państwo na stronie projektu www.sluchamywspieramy.pl na której można także poznać sylwetki dyżurujących Wolontariuszy.

—–

Do 01.02.2023r. w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, ul. Narutowicza 38, można składać wnioski w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  w zakresie:

 • likwidacji barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania (obszar B),
 • tworzenia spółdzielni socjalnych osób prawnych (obszar C),
 • likwidacji barier transportowych poprzez zakup pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych (obszar D),
 • przeciwdziałania degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej (obszar F). 

Druki wniosków dostępne są na stronie internetowej Powiatu Tarnowskiego – www.powiat.tarnow.pl

Szczegółowe informacje:

—–

Informujemy, że w Tarnowie i Brzesku ofiary przestępstw mogą zasięgnąć rzetelnej informacji i skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych instytucji.

 1. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnowie

ul. Krakowska 13/10 (III piętro)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek –  9:00-16:00
 • Wtorek – 9:00-16:00
 • Środa – 13:00-20:00
 • Czwartek – 10:00-17:00
 • Piątek – 9:00-16:00
 • Sobota – 8:00-13:00

Telefon kontaktowy: 519-820-707 (czynny w godzinach pracy ośrodka)

 

2. Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Brzesku  

ul. Jana Pawła II 2

Godziny otwarcia:

 • Środa – 14:00-19:00
 • Czwartek – 14:00-19:00

Telefon kontaktowy: 517-884-744 (czynny w godzinach pracy punktu)

—–

W ostatnich miesiącach coraz większa liczba Seniorów pada ofiarą oszustów wyłudzających pieniądze metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, a także cyberoszustów, którzy działają w Internecie.

W odpowiedzi na te zagrożenia Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainicjował kampanię społeczną „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”, w której przestrzega przed ujawnianiem danych osobowych osobom nieznajomym i nieuprawnionym.

Więcej informacji na temat kampanii:

—–

Pacjenci po wylewie, którzy po chorobie chcieliby wrócić do pracy, mogą skorzystać z z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej.

Z pomocą Ośrodka pacjent może zdobyć nowy zawód dostosowany do możliwości zdrowotnych, a także skorzystać z rehabilitacji. Specjaliści z Ośrodka pomogą także w znalezieniu pracy.

Więcej informacji:
tel.: 22 505-56-00
kom.: 507-966-499
e-mail: ork@pfron.org.pl

—–

„Poradnik dla Seniora. Seniorzy 4.0” to publikacja wydana przez Fundację im. Lesława A. Pagi, która podejmuje dwa istotne dla Seniorów tematy – bezpieczeństwo finansów osobistych oraz dbałość o zdrowie.

Pierwszy blok tematyczny obejmuje problematykę zarządzania finansami osobistymi, świadomego zadłużania się oraz zachowań konsumenckich.

Drugi koncentruje się na istotnej roli profilaktyki zdrowotnej, diety, zdrowego trybu życia oraz rozważnego sięgania po leki i suplementy diety w życiu Seniora.

Całość dostępna do pobrania pod linkiem:
https://www.senioralna.malopolska.pl/wydania/seniorzy-4-0-poradnik/

—–

17 listopada w godzinach 12:00-14:00 odbędzie się seminarium on-line organizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Małopolski pt. „Zatrudniamy osoby z niepełnosprawnościami”.

Wydarzenie jest adresowane do przedsiębiorców planujących zatrudnienie osób niepełnosprawnych oraz do potencjalnych pracowników.

Podczas konferencji, która odbędzie się na platformie Teams lub Zoom, przedstawione zostaną aspekty prawne i ekonomiczne zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Udział możliwy jest po wcześniejszej rejestracji pod nr tel. 12 312 14 15, 575 600 017 lub e-mailem: krakow@pfron.org.pl

Źródło: https://tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl/kategorie/zatrudniamy-osoby-z-niepelnosprawnosciami/?fbclid=IwAR1oZWsBdk6-3NH_X9HEeQHwWfwZwRKZxRQW7_5Yk6RtCCP6GvdcHRaZ1VM

—–

Pliki do pobrania:

RODO – Rehabilitacja 2022

Regulamin – Rehabilitacja 2022

Wniosek – Rehabilitacja 2022

—–

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opracował nową wersję Informatora dla osób z niepełnosprawnością.

Można w nim znaleźć kompleksowe informacje, m.in. na temat dostępnych form wsparcia osób z niepełnosprawnością oraz pracodawców zatrudniających pracowników z niepełnosprawnością, orzecznictwa lekarskiego, przyznawania rent oraz rehabilitacji leczniczej ZUS.

Informator można pobrać ze strony internetowej ZUS:
(kliknij aby pobrać Informator)

—–

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie wraz z Centrum Sztuki Mościce zapraszają na całoroczne wydarzenie pn. „Środa dla Seniora”.

Dla Uczestników przewidziano spotkania autorskie, wieczory z książką oraz interesujące wykłady. Zaplanowano również pogadanki na temat bezpieczeństwa Seniorów.

Wydarzenia będą miały miejsce w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, ul. Nowy Świat 30 (budynek Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli)

Więcej informacji: https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/zdrowie-i-polityka-spoleczna/senior/oferta-kulturalna-i-edukacyjna

—–

Komunikat nr 26 Ministra Zdrowia w sprawie podawania dawek przypominających przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-26-ministra-zdrowia-w-sprawie-podawania-dawek-przypominajacych-przeciw-covid-19-w-narodowym-programie-szczepien

Informacje na temat czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 (tzw. drugiej dawki przypominającej) można także znaleźć pod linkiem:

Zaszczep się czwartą dawką przeciw COVID-19

—–

W ramach Programu profilaktycznego Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia „Aktywny senior w domu” powstał cykl filmów instruktażowych oraz ebook zawierający zestaw ćwiczeń fizycznych do wykonania w domu.

Filmy i publikacja dostępne są pod linkiem:

https://www.fizjoterapiaporusza.pl/aktywny-senior

—–

Informujemy, że od 09.05.2022 można składać wnioski o dofinansowanie leków i artykułów medycznych w ramach projektu pt. „Dostępność do zdrowia”.

Projekt jest realizowany w okresie 01.04.2022-31.12.2022 przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Bez Barier” w ramach X Edycji Konkursu Grantowego RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! zorganizowanego przez DOZ Fundację dbam o zdrowie. 

Pomoc mogą otrzymać osoby ciężko i przewlekle chore oraz niepełnosprawne, w tym dzieci, a także osoby starsze, dla których koszty leczenia są znacznym obciążeniem budżetów domowych. Zostanie ona przekazana w postaci przedpłaconych kart magnetycznych.

Wsparciem w ramach projektu zostanie objętych łącznie 90 osób.
Wartość projektu to ogółem 39.000,00 zł, z czego dofinansowanie z DOZ Fundacji dbam o zdrowie wynosi 13.000,00 zł, a wkład naszej organizacji to 26.000,00 zł.

Wymagane dokumenty można pobrać poniżej lub otrzymać w formie drukowanej w Biurze Stowarzyszenia „Bez Barier” w Zakliczynie, ul. Spokojna 1.

Dostępność do zdrowia 2022 – Regulamin

Dostępność do zdrowia 2022 – RODO

Dostępność do zdrowia 2022 – Wniosek

Zapraszamy!

—–
 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie informuje, że 31 marca 2022r. mija termin składania wniosków o dofinansowanie kosztów nauki na poziomie wyższym do semestru letniego roku akademickiego / szkolnego 2021/2022. 
 
Wnioski można składać w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu SOW: sow.pfron.org.pl
 
Więcej informacji i wzory wymaganych dokumentów: https://pcprtarnow.pl/aktywny-samorzad-modul-ii-2/
 
—–
 
Wnioski w ramach programu „Aktywny samorząd” na 2022 r.  można składać od 1 marca 2022r. do 31 sierpnia 2022r.
 
Są one rejestrowane przez Internet w System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON. 
 

Jak podaje PFRON, w 2022r. wsparcie będzie można uzyskać w ramach czterech obszarów:

 1. Obszar A – likwidacja bariery transportowej:
  • Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);
  • Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);
  • Zadanie 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu, w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego);
  • Zadanie 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu);
 2. Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
  • Zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku lub obu rąk);
  • Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania;
  • Zadanie 3 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku);
  • Zadanie 4 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
  • – do 16 roku życia lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu i trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy);
  • Zadanie 5 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach programu (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności);
 3. Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:
  • Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym);
  • Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności);
  • Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości (adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności);
  • Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne – co najmniej na III poziomie jakości (adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności);
  • Zadanie 5 – pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadających zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania);
 4. Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką, pomoc adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są przedstawicielem ustawowym lub opiekunem prawnym dziecka).
 
 
—–
 
1 września 2021r. przy PFRON Oddział Małopolski uruchomiono Centrum Informacyjno-Doradcze dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON).
 
W CIDON można uzyskać uzyskać informacje na temat:
 
 • dostępnego wsparcia finansowego oraz rzeczowego,
 • zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny czy rehabilitacyjny,
 • ulg, a także uprawnień wynikających z przepisów prawa,
 • obowiązujących systemów orzecznictwa,
 • programów realizowanych przez PFRON,
 • projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe,
 • instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnością i wiele innych.
Więcej informacji: https://cidon.pfron.org.pl
 
—–
 

Dofinansowanie PFRON do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz sprzęt rehabilitacyjny:

Więcej informacji: https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/rehabilitacja/przedmioty-ortopedyczne-i-srodki-pomocnicze/

—–

Kompendium wiedzy na temat turnusów rehabilitacyjnych:

Więcej informacji: https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/rehabilitacja/turnusy-rehabilitacyjne/

—–

PROCEDURA UBIEGANIA SIĘ O WYDANIE ORZECZENIA

O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Ubieganie się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wymaga złożenia przez osobę zainteresowana lub jej przedstawiciela prawnego:

 • formalnego wniosku wraz z zaświadczeniem lekarskim na obligatoryjnym druku, wydanym nie wcześniej niż 30 dni przed terminem złożenia wniosku
 • kompletnej dokumentacji medycznej potwierdzającej stwierdzone zaświadczeniem schorzenia (karty informacyjne leczenia szpitalnego, konsultacje specjalistyczne, wyniki badań analitycznych, opinie psychologiczne itp.).

W przypadku kolejnego orzeczenia, wniosek złożyć można najwcześniej 30 dni przed upływem terminu prawomocnej decyzji. W przypadku zmiany stanu zdrowia, wniosek może być złożony w każdym czasie.

Terminy składów orzekających uzależnione są od dyspozycyjności ich członków i odbywają się z różną częstotliwością. O terminie posiedzenia składu orzekającego, strona powiadamiana jest telefonicznie lub listownie najpóźniej 7 dni przed planowanym terminem.

Więcej informacji i wzory dokumentów:

Orzekanie o stopniu niepełnosprawności