Wartość Placówek Wsparcia Dziennego

Coroczna sprawozdawczość  z pracy Placówek Wsparcia Dziennego zachęciła mnie do napisania paru słów.  Pomyślałam, że warto wspomnieć  w szerszym środowisku o wydarzeniach i instytucjach dzięki którym sporo dzieci i rodzin ma możliwość skorzystania z dobrodziejstw tej działalność. Placówki Wsparcia Dziennego można by prościej nazwać – popołudniowymi świetlicami o rozszerzonych  zadaniach. 

Każdego dnia  zatrudnieni nauczyciele sprawują opiekę nad dziećmi przez cztery godziny dziennie. Wraz z nimi uczniowie odrabiają lekcje, organizują  czas wolny, uczestniczą w zajęciach rozwijających , wyjeżdżają na wycieczki.

Rozszerzone zadania o których wspomniałam wyżej to: codzienny posiłek jaki każdy otrzymuje w postaci suchego prowiantu i deseru,  to opieka specjalistyczna – logopedy i pedagoga,  to wycieczki i kolonie letnie, to okolicznościowe  imprezy, to odwóz dzieci wieczorem do domów wynajętym busem i to wszystko za darmo.

Jako dyrektor szkoły, który ma to szczęście, iż Placówka Wsparcia Dziennego funkcjonuję w budynku szkoły,  stwierdzam, że jest to ogromna wartość dodana.  Dzięki niej realizuję i wzbogacam szereg zadań należących do zadań szkoły, a mianowicie:

Zapewniam i rozszerzam opiekę po lekcjach;  Korzystam z pomocy specjalistów i wspieram w ten sposób realizację zadania pomocy psychologiczno- pedagogicznej;  Dbam o klienta czyli rodziców, bo  w sytuacja  awaryjnych umożliwiam pozostawienie dziecka do godzin późniejszych;  Wzbogacając bazę Palcówki w sprzęt i pomoce dydaktyczne jednocześnie wzbogacam bazę szkoły;  Realizuję zadanie współpracy z instytucjami;  Organizując kolonię i wycieczki …. myślę o swoich uczniach.

Naprawdę czuję komfort, że Placówka Wsparcia Dziennego swoją siedzibę ma w mojej szkole i że na taką współpracę łaskawym okiem patrzy Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ Bez Barier „ Jerzy Woźniak. To właśnie SPON Bez Barier jest organizacją , która stara się o pieniądze na finansowanie tej działalności. Mam nadzieję, że po tym artykule Prezes nie zmieni zdania …..na co liczę i bardzo mu dziękuję.

W gminie Zakliczyn funkcjonują dwie Placówki Wsparcia Dziennego. Jedna w szkole w Filipowicach, a druga w Zakliczynie. W Zakliczynie są jeszcze miejsca dla chętnych uczniów. Tutaj jest trudniej zdobyć beneficjenta, bo świetlice szkolne działają długo i pokrywają się w czasie  swoją działalnością z naszą placówką. Może trzeba rozważyć  zamianę lokalizacji na inną? ….np: na szkołę, która nie ma swojej świetlicy? Wtedy, ta działalność naprawdę ma sens.

Na zakończenie chcę i muszę poinformować, że Placówki Wsparcia Dziennego finansowane są ze środków : Starostwa Powiatowego, Budżetu Gminy i środków własnych SPON Bez Barier.

Iwona Gurgul

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.